ARGE Merkezi

Günümüzde, bilim, teknoloji, eğitim, politika veya siyasi alanda gelişme göstermek için farklı ve yenilikçi çalışmalar yaparak, ülkelerarası rekabette başarılı olunmaktadır. Özgün tasarımlar ve fikirler konusunda başarıya götüren tek yol, ARGE merkezi çalışmalarıdır. ARGE kültürün gelişmesi ve dünyaya tanıtılması aşamasında, özgün fikirlerin yer aldığı bir havuzdur. Medya, iletişim, sinema ve belgesel yapıcılığı gibi konularda ARGE merkezleri, başından sonuna kadar tüm çalışmaları yürüterek, özgün çalışmalar gerçekleştirmektedir.

ARGE Merkezi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ARGE Merkezi başvurusu, elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Başvuru yaparken dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Başvuru e imza üzerinden yapılacağı için, e imza yazılımının bilgisayarda kurulu olması gerekmektedir. Bu koşulları bulunuyorsa, bilgisayardan adrese girerek online işlemler kısmına girerek, e devlet sistemine yönlendirilerek, giriş yapılmaktadır. Ekrandan online başvuruya girerek, kaydet butonu ile adımları takip edin. Ekranda sizden istenen boşlukların, dikkatli ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Gerekli bütün bilgiler doldurulduktan sonra kayıt alınmış bulunmaktadır. Sistemde bulunan proje ekle butonunu tıklayarak, üretilen yeni projeleri buraya ekleyerek, gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz. ARGE merkezi sistemine kayıt yapıldıktan sonra, tüm iş ortakları ekleme, yeni projeleri ekleme veya güncelleme gibi işlemler, kolaylıkla yönetilebilmektedir. Türkiye’de ARGE merkezi eğitimleri verilmektedir. Burada amaç, ARGE uygulama merkezlerini daha fazla geliştirmek ve yeni projeler üretebilen şirketler haline gelmelerinde, yol göstermektir. Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak iki şekilde verilerek, eğitim sonunda bireylere sertifika verilmektedir. Eğitim süreci sonunda, ARGE yönetimi konusunda bilinçli ve proje geliştirirken işleyen sürecin nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olma imkanı bulunmaktadır.

ARGE Merkezinin Önemi

Günümüzde firmalarda veya kurumsal alanda hizmet veren sektörde, ARGE merkezi kurulması şart olmuştur. Bu sistem sayesinde şirketler ARGE proje teşviklerinden de yararlanabilmektedir. Eğer şirketin ARGE merkezi bulunmuyorsa, teknik olarak dışarıdan yapılan, ARGE danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Bu sayede, yeni fikirler geliştirilerek, teşvikten yararlanma şansı bulunmaktadır. ARGE merkezlerinin kurulması, proje teşvik destekleri alımında avantajlı bir sistemdir. ARGE merkezi bulunmayan kurum veya şirketlere dışarıdan danışmanlık yapacak olan firmalar, dosya hazırlama, dosya raporlama, proje sunumu ve projeyi yönetme faaliyetlerinde yardımlı olmaktadır. TUBİTAK, bu konuda yürütülen projeleri desteklemektedir.

ARGE merkezi yüksek standartlara ulaşma ve yenilik çalışmaları için önemli bir birimdir. ARGE projeleri, yüksek ve faizsiz kredi imkanları tanımaktadır. Merkezlerde üretilen projeler, içerik bakımından incelenmektedir. Teknik ve ekonomik alanlarda içeriğe sahip ARGE çalışmaları daha çok teşvik almaktadır. ARGE merkezi çalışmalarının bu kadar destek görmesi ve teşvik edilmeye çalışılması, girişimciler ve projesi olan kurum veya bireyler için bulunmaz bir fırsattır. Bilimsel ve teknoloji konularında yapılacak yenilik ve adımlar sayesinde, ülke ekonomisi bir adım daha ileriye gidecektir. Ülke ekonomisini kalkındıracak yenilikçi fikirlere ihtiyaç duyulan bir zamanda, ARGE merkezleri kurularak, yeni projeler geliştirilmelidir.

Bilgi Talep Formu

Ar-Ge&Yatırım Projelerinizi Teknik ve Mali Açıdan Değerlendirip Sizlere En Uygun Teşvik Yol Haritasını Oluşturalım!

    Eğitim - Etkinlik

    Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023

    Bu yıl 2. sini düzenlediğimiz “Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023″de; yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik ile ilgili birbirinden değerli 22 konuşmacı/panelisti, 200+ katılımcıyı ve 120+ firmayı ağırladık.

    Devamını Oku »