ARGE Hibeleri -Teşvikleri

Firmalar, kurum veya kuruluşlar, üniversiteler, dernekler veya vakıflar proje geliştirme konusunda destek ihtiyacı duyarlar. Projenin fikir olmaktan çıkıp uygulanma sürecine kadar bütçe anlamında destek ihtiyacı duyulur. Bu konularda ARGE hibeleri-teşvikleri sağlanarak, gerçekleştirilen projeye, projenin içeriği ve büyüklüğüne göre destek verilmektedir. Hibe-teşviklerden yararlanmak için öncelikle geliştirilen projenin, ihtiyaç analizi gerçekleştirilmelidir. Daha sonra ARGE merkezi kurularak, danışmanlar eşliğinde çalışmalar yürütülmelidir. Doğru bir proje analizi sonucunda, eşlik eden uzmanlarla birlikte, başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Firmalar, danışmanlar atamak yerine, kendi eğitimlerini almak isteyebilirler. Bu konuda da her bölgede oluşturulan Hibe-teşvik eğitimleri sayesinde geliştirilen projelere destek alabilirsiniz. Geliştirilecek olan projenin onaylanması sürecinde, proje öncelikli konularda hazırlanmalıdır.

Vergiden Muaf Olmak İçin Bu Teşviklerden Yararlanabilirsiniz

Girişimciler, yeni bir iş fikrini planladıktan sonra, desteğe ihtiyaç duyarlar. Teşvik veren kurumlar hakkında bilgi sahibi olunması ve doğru yolda ilerlenmesi açısından, fırsatların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Hibe-teşvik konusunda; yatırım teşvikleri, TÜBİTAK teşvikleri, ARGE teşvikleri, AB fonları ve KOSGEP gibi sağladığı avantaj ve koşullar bakımından farklılık gösteren, birçok kurum bulunmaktadır. ARGE hibeleri-teşvikleri doğru şekilde yararlanıldığında, bazı vergilerden muaf olma durumu ortaya çıkmaktadır. Başvuru yapacak şirketler, istenen belgeleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığına iletir. Denetim ve komisyon grubu başvurunuzu iki ay içerisinde değerlendirmeye alarak, karara bağlar.

ARGE Hibeleri-Teşvikleri İçin Uzmandan Yardım Alın

ARGE Hibeleri-teşviklerine istenilen sürede başvuru yapılabilmektedir. Projenin hazırlanması aşamasında danışmanlık yapan kurumlardan yararlanılabileceği gibi eğitim veren kurumlar da bulunmaktadır. Teşviklerde bazı şartlar bulunmaktadır. ARGE geliştirme konusunda, aynı bina içerisinde çalışan 30 personel bulunması gerekmektedir. ARGE proje geliştirme çalışmalarında, bir üniversite ve birkaç kurum işbirliğinde yapılan çalışmalar kabul edilmektedir. Ürün kalitesini arttırmak ve teknolojiye ayak uydurmada, yenilikçi fikirlerle ön plana çıkmak hedeflenmektedir. Geliştirilen yeni fikir ve projeler ARGE indiriminden yararlanma konusunda etkilidir. Proje çalışması yürütülürken giderlerin ve vergilerin %100 ‘ü karşılanmaktadır. Bir proje çalışmasının ARGE çalışması olabilmesi ve onaylanarak, hibe-teşvik verilebilmesi için bazı kriterleri taşıyor olması gerekmektedir. Geliştirilen projede sadece şekil, renk ve biçimsel yönden değişiklik bulunuyorsa, satış-pazarlama konusunda promosyon geliştirme veya önceden icat edilmiş olan bir projenin hali hazırda kullanımı gibi durumlar, ARGE faaliyetleri kapsamına girmediğinden, teşvik-hibelerden yararlanılmamaktadır. Öncelikle geliştirilen projenin, doğru yönde işlemesi için, fikrin ARGE kapsamına dahil olup olmadığının analizi yapılmalıdır.

Analizi yaparken bireysel değil de, uzman kişilerden yardım almak, projenin onaylanması sürecinde etkili olmaktadır. ARGE konusunda, alanında uzman kişiler danışmanlık hizmeti vermektedir. Bunun dışında, ARGE hibeleri-teşvikleri eğitimleri veren kurumlardan, eğitim alınabilmektedir. Yeni fikir geliştiren kişiler, projeye başvurma sürecinde mutlaka bir danışmandan yardım almak zorundadır. İşin başvuru ve teknik sürecinde uzman yardımı sayesinde, proje onayı daha kolay gerçekleşmektedir.

 

Bilgi Talep Formu

Ar-Ge&Yatırım Projelerinizi Teknik ve Mali Açıdan Değerlendirip Sizlere En Uygun Teşvik Yol Haritasını Oluşturalım!

  Eğitim - Etkinlik

  Etkin Proje Şehir Buluşmaları İstanbul

  📢📢Ar-Ge/ Tasarım Merkezi Faaliyet Raporu ve Müfettiş Denetimine nasıl hazırlanılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konularındaki tecrübelerimizi paylaşacağımız seminerimize sizleri de bekleriz! 📅 Etkinlik Tarihi

  Devamını Oku »
  Eğitim - Etkinlik

  Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023

  Bu yıl 2. sini düzenlediğimiz “Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023″de; yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik ile ilgili birbirinden değerli 22 konuşmacı/panelisti, 200+ katılımcıyı ve 120+ firmayı ağırladık.

  Devamını Oku »