İhracat Destekleri

İhracat destekleri sayesinde, ülke uluslar arası alanda kendini tanıtma imkanına sahip olmakla beraber, ekonomik anlamda ülke kalkınmasında etkin bir rol oynamaktadır. Yurt dışına açılmada, yeni pazarlar keşfetmede ve ürünlerini pazarlama konusunda nakit ihtiyacını karşılayan desteklerdir. İhracat destekleri ile ürünler uluslar arası alanda pazarlanabilme imkanını bulmaktadır. Ekonomi bakanlığı, Yurt dışında açılan mağazaları veya markaları desteklemektedir. Yurt dışındaki fuarlarda, direk ürün pazarlama imkânı bulunmaktadır. Bunun için fuar destekleri yapılmaktadır. Tasarım ve ürün geliştirme alanlarında destekler olduğu gibi, dış pazarda yer alabilmek ve istenen sertifikalara sahip olmak için de destekler verilmektedir. İhracat destekleri verilen konularda, her konunun destek yüzdelik oranı farklılık göstermektedir.

İhracat Desteği Sağlanan Konular

İhracat destekleri; şirket, kurum veya kuruluş, limitet şirketleri ve vakıflara fayda sağlamaktadır. İhracat desteklerini şu şekilde sıralayabiliriz. İhracat için gerekli belgelerin analiz giderlerinin bir kısmı devlet tarafından desteklenmektedir. Yurt dışı fuarlarına katılımda, gidiş-dönüş yol masrafları, konaklama ücreti ve fuar standının kiralanması devlet tarafından desteklenmektedir. Yurt dışında tanıtılacak olan firmanın marka, patent ve reklam çalışmaları konusunda destekleme yapılmaktadır. Markaların, dünya markası haline gelmesi için yapılacak olan çalışma masraflarının tümünü üstlenmektedir. Rekabeti geliştirme amacıyla, en az 10 şirket ile kurulan projeleri desteklemektedir. Döviz getirisi bulunması amacıyla, film-dizi projeleri, eğitim projeleri ve medya iletişim gibi konularda destekleme yapılmaktadır. İhracat destekleri konusunda kendi alanınızda ne kadar uzman olursanız olun, mutlaka bir danışmana ihtiyaç duyulmaktadır. İhracat desteği konusunda danışmandan alınacak yardım sayesinde, kısa sürede destek alınabilir.

Türkiye’nin Faydalandığı İhracat Destekleri

Türkiye; film, dizi, animasyon ve belgesel sektöründe giderek gelişme göstermektedir. Yeni yaratıcı fikirler geliştirilerek, dünya pazarına sunulmaktadır. Ülke, ticari pazarda tanıtılarak, kendini göstermektedir. İhracat Hibe Destekleri yapılan projeler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bu konular üzerinden verilecek destek bütçesi netleştikten sonra, firmalar kendi bütçelerini de ayırmaları gerekmektedir. Sadece devlet desteği beklenerek proje geliştirilmemelidir. Projenin içeriğine göre, bütçe miktarı değişiklik göstermektedir. Günümüzde, Türkiye dizi sektöründe ihracat yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu konuda ihracat destekleri ve yapımcıların kendi bütçeleri sayesinde, yurt dışı pazarında, diziler gösterime girmektedir. Farklı dillerde pazarlanan dizi ve filmler sayesinde, Türkiye olarak bilinen ve tanınan ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Ülke ekonomisinin kalkınmasında, medya ve iletişim önemli unsurlardan biridir. Medya konusunda yapılan teşvik ve desteklerle birlikte, yurt dışında marka sürecinde katkıda bulunulmaktadır. Tanıtım ve markalaşma yolunda, medya önemli bir unsurdur. İnsanlar internet dünyasında yeni pazarlar oluşturarak, bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Türkiye, daha fazla destekle daha fazla yeni fikirler üreterek, bilim ve teknoloji alanında da yer almaya çalışmaktadır. Her sektör alanının kendi içeriğine göre yatırım ve bütçeleri farklılık göstermektedir. Bu konuda proje oluşturulmadan net bir şey söylemek mümkün değildir.  
16 Kasım 2017

Bilgi Talep Formu

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

Bilgi Talep Formu

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.
Bilgi Talep Formu