Girişimcilerin Projleri Akademisyenlerle Buluşuyor

Hemen her dönemde ülkemizdeki üniversitelerle sanayi kuruluşları arasında bir kopuklu olduğu konuşuluyor. Bunun yanında Türkiye’deki iş yapış modelleri eleştirilerek yeterince Ar-Ge ve inovasyon olmadığından söz ediliyor. En fazla bilişim sektöründe akla gelen bu sorunların çözümü için Etkin Proje, akademisyenlerle girişimcileri bir araya getiriyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı(istka) tarafından desteklenen Köprü Projesi ile üniversite ve sanayi arasında işbirliğine katkı sağlamak amaçlanıyor. Sanayi kuruluşları ve akademisyenler arasında akıllı eşleştirme ve öneri yapabilen bir web portalının geliştirilmesi ile örnek projelerin ortaya çıkması, makale ve yayınlarda sanayi çalışanlarının yer alması, San-tez, TEYDEB gibi devlet destekli projelerin üretilmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili sorularımız Etkin Proje Yönetici Ortağı Kemal Sidar’a yönelttik. Şirketlerin projelerini değerlendirerek kendilerini akademisyenlerle buluşturmayı hedeflediklerini aktaran Sidar “Ar-Ge merkezleri, TÜBİTAK projeleri ve teknokentler güçlü alanlarımız. Şirket olarak bu alanlarda katma değer yaratarak, süreçleri optimize etmeye çalışıyoruz”  dedi.

15 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Sidar, “Projeleri iki ya da daha fazla akademisyenler inceliyor. Sürecin onayından sonra şirketlerin konularına göre akademisyenleri bularak bir araya getiriyoruz. Eğer anlaşırlarsa teknokent üzerinden anlaşma imzalanıyor” açıklamasında bulundu.

Yılda ortalama 45 üniversite öğretim görevlisiyle proje gerçekleştirdikleri bilgisini veren Sidar, projeler analiz edilerek seçildiği için başarı oranı bir fire dışında yüzde 100 olduğuna dikkat çekti.

Yeni sistem sayesinde akıllı eşleşme

Etkin Proje’nin yeni girişimiyle artık akademisyenler ve girişimciler internet üzerinde bir platformda buluşabilecek. Alan adı kopruprojesi.com platformunda tüm süreçlerin akademisyenlerle nasıl bir araya getirildiği anlatıyor.

Yeni kurdukları web sitesi sayesinde süreci birebir görüşmelerin dışında daha geniş bir kitleyle taşıyacaklarını belirten Sidar, projelerin akıllı sistem sayesinde eşleştirilebildiğini aktardı. Şirketler ve akademisyenleri konularına göre eşleştiren sistemde notlama da bulunuyor. Bu sayede sistemde hangi akademisyen ya da şirketin nasıl iş yaptığı da sıralamaya sokuluyor. Ayrıca sistemde staj imkanı olduğu için üniversite öğrencileri de yararlanabiliyor.

Projenin en büyük katkısının ülkenin pek de ulaşılamayan üniversitelerindeki öğretim görevlilerine de ulaşılması olduğuna değinen Sidar, şirketlerle üniversitelerin neden bir araya gelemedikleri sorusuna da şu şekilde cevapladı: “Doğru zamanda doğru projeler birbirini bulamıyor. Bunun yanında hukuki süreç her iki tarafı da zorluyor. Şirketlerin tercih ettiği, girişimci yapısına uygun akademisyen sayısının azlığı sıkıntı yaratıyor. Şirket çokken akademisyen sayısı az olması gelişim sürecini yavaşlatıyor. Üniversitelerin fazla dışarı açılmak istememesi de gelişimin önüne geçiyor. Tüm bu nedenlerle bizim aracılığımızın önemi artıyor.”

Bilgi Talep Formu

Ar-Ge&Yatırım Projelerinizi Teknik ve Mali Açıdan Değerlendirip Sizlere En Uygun Teşvik Yol Haritasını Oluşturalım!

    Eğitim - Etkinlik

    Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023

    Bu yıl 2. sini düzenlediğimiz “Yeşil Ar-Ge Konferansı 2023″de; yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik ile ilgili birbirinden değerli 22 konuşmacı/panelisti, 200+ katılımcıyı ve 120+ firmayı ağırladık.

    Devamını Oku »