Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri Nelerdir?

ekonomi bakanlığı ihracat desteği

İhracatçı firmalar için ihracatın hazırlık aşamasından pazarlama ve markalaşma aşamalarına kadar her seviyede bütünsel bir yaklaşımla kapsamlı bir destek programı yürütülmektedir.

Etkin Proje başvurulacak destek programının uygunluğunun belirlenmesinden, başvurunun gerçekleştirilmesi ve sonlandırılması sürecine kadar uçtan uca bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Firmaların yurt dışına yönelik birçok faaliyeti aşağıda belirtilen programları ile desteklenmektedir. Peki bu destekler nelerdir? Beraber incelememiz gerekirse bu konuyu iki başlıkta ele alabiliriz.

Sanayi ve/veya Ticari Firmalara Yönelik İhracat Destekleri NEDİR?

Sanayi ve ticari firmalara yönelik ihracat destekleri içeriklerini maddelendirmemiz gerekirse;

 • Yurt dışı birim(ofis, mağaza, depo, raf, reyon) desteği,
 • Yurt dışı tanıtım desteği,
 • Yurt dışı marka tescil desteği,
 • Yurt dışı fuar desteği,
 • Yurt içi fuar desteği(Uluslararası nitelikte),
 • Belgelendirme/test-analiz rapor desteği,
 • Yurt dışı pazar araştırması amaçlı iş seyahati desteği,
 • Yurt dışı pazar araştırması amaçlı rapor satın alım desteği,
 • Yurt dışı şirket satın alımına yönelik danışmanlık desteği,
 • Küresel tedarik zinciri proje desteği,
 • Tasarım ve ürün geliştirme proje desteği,

İhracat Desteği Sağlanan Konular

İhracat destekleri; şirket, kurum veya kuruluş, limitet şirketleri ve vakıflara fayda sağlamaktadır. İhracat desteklerini şu şekilde sıralayabiliriz. İhracat için gerekli belgelerin analiz giderlerinin bir kısmı devlet tarafından desteklenmektedir. Yurt dışı fuarlarına katılımda, gidiş-dönüş yol masrafları, konaklama ücreti ve fuar standının kiralanması devlet tarafından desteklenmektedir. Yurt dışında tanıtılacak olan firmanın marka, patent ve reklam çalışmaları konusunda destekleme yapılmaktadır. Markaların, dünya markası haline gelmesi için yapılacak olan çalışma masraflarının tümünü üstlenmektedir. Rekabeti geliştirme amacıyla, en az 10 şirket ile kurulan projeleri desteklemektedir. Döviz getirisi bulunması amacıyla, film-dizi projeleri, eğitim projeleri ve medya iletişim gibi konularda destekleme yapılmaktadır. İhracat destekleri konusunda kendi alanınızda ne kadar uzman olursanız olun, mutlaka bir danışmana ihtiyaç duyulmaktadır. İhracat desteği konusunda danışmandan alınacak yardım sayesinde, kısa sürede destek alınabilir.

Hizmet Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmalara Yönelik İhracat Destekleri NEDİR?

ekonomi bakanlığı sanayi ihracat desteğiYazılım/Bilişim, Eğitim, Sağlık Turizmi ve Film sektörlerine yönelik döviz kazandırıcı hizmet ticareti kapsamında;

 • Ürün/Hizmet tescil desteği
 • Yurt dışı marka tescil desteği
 • Yurt dışı birim desteği(ofis/ön tanı merkezi)
 • Yurt dışı tanıtım desteği
 • Yurt dışı pazar araştırması amaçlı rapor satın alım desteği
 • Yurt dışı pazar araştırması amaçlı danışmanlık desteği
 • Yurt dışı şirket satın alımına yönelik danışmanlık desteği
 • Belgelendirme desteği
 • Bilgisayar oyunu/mobil uygulama pazara giriş desteği
 • Bilgisayar oyunu/mobil uygulama komisyon desteği
 • Bilgisayar oyunu/mobil uygulama geliştirme desteği
 • Yurt dışı fuar katılım desteği
 • Film yurt dışı pazarlama/reklam/plato-stüdyo kullanım desteği
 • Sağlık kuruluşları acenta komisyon/tercümanlık/hasta yol desteği

İhracat destekleri sayesinde, ülke uluslar arası alanda kendini tanıtma imkanına sahip olmakla beraber, ekonomik anlamda ülke kalkınmasında etkin bir rol oynamaktadır. Yurt dışına açılmada, yeni pazarlar keşfetmede ve ürünlerini pazarlama konusunda nakit ihtiyacını karşılayan desteklerdir. İhracat destekleri ile ürünler uluslar arası alanda pazarlanabilme imkanını bulmaktadır. Ekonomi bakanlığı, Yurt dışında açılan mağazaları veya markaları desteklemektedir. Yurt dışındaki fuarlarda, direk ürün pazarlama imkânı bulunmaktadır. Bunun için fuar destekleri yapılmaktadır. Tasarım ve ürün geliştirme alanlarında destekler olduğu gibi, dış pazarda yer alabilmek ve istenen sertifikalara sahip olmak için de destekler verilmektedir. İhracat destekleri verilen konularda, her konunun destek yüzdelik oranı farklılık göstermektedir.

Türkiye’nin Faydalandığı İhracat Destekleri

Türkiye; film, dizi, animasyon ve belgesel sektöründe giderek gelişme göstermektedir. Yeni yaratıcı fikirler geliştirilerek, dünya pazarına sunulmaktadır. Ülke, ticari pazarda tanıtılarak, kendini göstermektedir. İhracat Hibe Destekleri yapılan projeler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bu konular üzerinden verilecek destek bütçesi netleştikten sonra, firmalar kendi bütçelerini de ayırmaları gerekmektedir. Sadece devlet desteği beklenerek proje geliştirilmemelidir. Projenin içeriğine göre, bütçe miktarı değişiklik göstermektedir. Günümüzde, Türkiye dizi sektöründe ihracat yapan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu konuda ihracat destekleri ve yapımcıların kendi bütçeleri sayesinde, yurt dışı pazarında, diziler gösterime girmektedir. Farklı dillerde pazarlanan dizi ve filmler sayesinde, Türkiye olarak bilinen ve tanınan ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Ülke ekonomisinin kalkınmasında, medya ve iletişim önemli unsurlardan biridir. Medya konusunda yapılan teşvik ve desteklerle birlikte, yurt dışında marka sürecinde katkıda bulunulmaktadır. Tanıtım ve markalaşma yolunda, medya önemli bir unsurdur. İnsanlar internet dünyasında yeni pazarlar oluşturarak, bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Türkiye, daha fazla destekle daha fazla yeni fikirler üreterek, bilim ve teknoloji alanında da yer almaya çalışmaktadır. Her sektör alanının kendi içeriğine göre yatırım ve bütçeleri farklılık göstermektedir. Bu konuda proje oluşturulmadan net bir şey söylemek mümkün değildir.

Etkin Proje olarak bu bilgilendirici yazıyı sizler için yazdık. Projeniz için ihracat desteği nasıl alabileceğinizi ve ne alabileceğinizi kısaca özetledik. Diğer hizmetlerimiz olan TÜBİTAK Ar-Ge Destekleri ve Avrupa Birliği Ar-Ge destekleri için tıklayıp daha fazla bilgi alabilirsiniz.Sizlere yardım etmek için buradayız!

İhracat Destekleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etkin Proje İletişim Formu

Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri Nelerdir?

📌 Detaylı bilgi için Etkin Proje ile iletişime geçebilirsiniz.

  9 Mayıs 2017
  popup-gorsel

  Bilgi Talep Formu

  Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

   Bilgi Talep Formu